نشریات ادواری نشریات ادواری

این بخش وظیفه شناسایی، تهیه، فهرستنویسی، صحافی و آماده سازی مجموعه نشریات کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد را بر عهده دارد. شناسایی و تهیه منابع بر اساس نیاز جامعه هدف کتابخانه صورت می گیرد. فهرستنویسی و سازماندهی نشریات بر اساس قواعد فهرستنویسی انگلو امریکن و مطابق با نظام رده بندی کنگره امریکا و همچنین گسترش های رده بندی کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران انجام می شود. نشریات فارسی و لاتین پس از گذر از فرایند فهرستنویسی به صورت صحافی جهت نگهداری و ارائه خدمات به مراجعه کنندگان به مخازن 5 و 7 ارسال می شود. لازم به ذکر است ارائه خدمات جدیدترین شماره های نشریات اعم از فارسی و لاتین در بخش نشریات صورت می‌گیرد.

اقدامات مربوط به فرایند اسکن نشریات قدیمی فارسی و تهیه فایل الکترونیکی از آنها نیز در این بخش صورت می گیرد. ارائه خدمات مربوط به نشریات قدیمی فارسی اسکن شده در دفتر بخش نشریات ادواری کتابخانه مرکزی امکان پذیر می باشد.

منابع مورد استفاده برای سازماندهی نشریات در این بخش عبارت از:

1.سر عنوانهای موضوعی فارسی.

2. شناسنامه مطبوعات ایران.

3. فهرست راهنمای روزنامه ها و مجلات.

4.فهرست مستند اسامی مؤسسات و سازمانهای دولتی.

5.گسترش‌های رده بندی کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران.

6. وب سایت کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران.

7. کتابشناسی ملی ایران(CD).

8. Ulrich's International Periodicals Directory.

9. Library of Congress Classification Outline(CD)

10. Library of Congress Subject Headings.

 خدمات بخش نشریات ادواری

بخش نشریات ادواری کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد شامل بخشهایی چون دفتر خدمات فنی نشریات، مخزن پنجم، مخزن هفتم و تالار نشریات می باشد. متقاضیان برای بهره گیری از خدمات نشریات می توانند به بخشهایی که نام آنها برده شد مراجعه نمایند. در دفتر بخش نشریات ادواری که در طبقه همکف قرار گرفته است ارائه خدمات مربوط به آخرین شماره های نشریات فارسی و لاتین تا تاریخ 2 سال قبل صورت می گیرد. همچنین خدمت‌رسانی نشریات اسکن شده فارسی قدیمی بنا به درخواست کاربران و مبتنی بر مقررات کتابخانه مرکزی در این محل به صورت چاپی، رایت بر روی سی دی و یا ذخیره بر روی فلش انجام می شود.

 تالار نشریات:

این تالار در طبقه همکف کتابخانه قرار دارد و همه روزه از شنبه تا چهار شنبه از ساعت 8 صبح تا 4 بعد از ظهر آماده خدمت رسانی به کاربران می باشد. این تالار به صورت قفسه باز اداره می شود. آخرین و جدید ترین شماره های نشریات (مجله و روزنامه)فارسی و لاتین بر اساس نظم الفبایی عنوان نشریات در این تالار در اختیار کاربران قرار می گیرد. مجموعه منابع این تالار شامل 295 عنوان مجله فارسی، 43 عنوان مجله لاتین و 33 عنوان روزنامه فارسی می باشد. کاربران می توانند با تهیه کپی از مقالات مورد نیاز خود از مجلات و روزنامه‌ها نیاز اطلاعاتی خود را تأمین نمایند.

  مخزن پنجم

این مخزن که مخصوص نگهداری دوره های صحافی شده مجلات و روزنامه های انگلیسی و سایر زبانهای لاتین می باشد در طبقه پنجم کتابخانه مرکزی قرار دارد. خدمت رسانی در این بخش همه روزه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح تا 4 بعد از ظهر ادامه دارد. در این مخزن نظم نشریات بر اساس نظام رده بندی کنگره و در هر عنوان بر اساس ترتیب تاریخ انتشار نشریات می باشد. استفاده از نشریات این بخش از مجموعه نشریات کتابخانه بنا بر درخواست کاربران و بر اساس مقررات کتابخانه مرکزی صورت می پذیرد. جستجو و بازیابی منابع موجود در این بخش از طریق شبکه رایانه ای نرم افزار سیستم جامع کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد (اراکل)و هم چنین از طریق کاردکسهای موجود در بخش نشریات ادواری با نظم الفبایی عنوان نشریات امکان پذیر می باشد. در این مخزن نزدیک به 2533 عنوان مجله لاتین مشتمل بر 30000 مجلد می‌باشد.

  مخزن هفتم

این مخزن مخصوص نگهداری دوره های صحافی شده مجلات و روزنامه های فارسی، عربی و سایر زبانهای شرقی می‌باشد. این مخزن در طبقه هفتم کتابخانه مرکزی قرار دارد و همه روزه از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 صبح تا 4 بعد از ظهر آماده پاسخگویی به نیازهای اطلاعاتی کاربران می باشد. مجموعه نشریاتی که در این بخش نگهداری می شوند بدون شک یکی از بزرگترین و ارزنده ترین مجموعه های نشریات فارسی در کشور به شمار می رود و بر اساس نیازهای آموزشی و پژوهشی کاربران در حوزه های مختلف دانش و در زمینه های گوناگون پژوهش گردآوری شده است. مجموعه منابع در این مخزن بر اساس نظام رده بندی کنگره و در هر عنوان بر اساس ترتیب تاریخ انتشار قرار می گیرد منابع موجود در این بخش شامل 2500 عنوان مجله فارسی مشتمل بر 27684 مجلد صحافی شده و 1937 عنوان روزنامه فارسی و عربی مشتمل بر 7620 مجلد صحافی شده می باشد.

جستجو و بازیابی منابع موجود در این بخش از طریق شبکه رایانه ای و نرم افزار سیستم جامع کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد (اراکل) امکانپذیر می باشد. در این مخزن با اسکن مجلات و روزنامه‌های قدیمی به حفظ و نگهداری مطلوبتر این منابع ارزشمند کمک شایانی صورت می‌گیرد. تا کنون 306 عنوان مجله و 318 عنوان روزنامه قدیمی اسکن شده‌اند.

مراجعین بر اساس نیاز اطلاعاتی خود می‌توانند از مقالات منابع با تاریخ چاپ تا سال 1357 اسکن و از مقالات منابع با تاریخ چاپ پس از سال 1357 نسخه کپی تهیه نمایند.

لازم به ذکر است امکان استفاده از لوح فشرده نمایه و دریافت مقالات به صورت چاپی و یا الکترونیکی در بخش فناوری اطلاعات در طبقه اول کتابخانه مرکزی وجود دارد.

 

 سرپرست بخش :   مونا فهیمیان

سوابق تحصیلی:  کارشناسی ارشد کتابداری از دانشگاه تربیت مدرس

                         کارشناسی کتابداری از دانشگاه فردوسی مشهد 

 

 تلفن:   61112842 - 66419894