اهدای مجموعه کتب شخصی پژوهشگر سازمان ملل متحد و مشاور دانشگاه برمن آلمان به کتابخانه مرکزی

سرکار خانم دکتر شهربانو تاج ‏بخش، کارشناس سازمان ملل متحد در حوزة امنیت انسانی و توسعه پایدار و امور زنان، استاد دانشگاه و مراکز تحقیقاتی در دانشگاههای کلمبیا امریکا و علوم سیاسی پاریس، مشاور دانشگاه برمن آلمان که در آخرین موقعیت شغلی خود مشاور وزارت خارجه قزاقستان طی دوره یکساله ریاست شورای امنیت سازمان ملل متحد بوده اند، ضمن تماس با این رایزنی فرهنگی سفارت ج اا در آلمان خواهان آن شدند بخشی از کتابخانه شخصی ایشان از طرف رایزنی برای انضمام به مجموعه کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران و بهره برداری فرزندان معنوی ایشان (دانشجویان رشته های مرتبط) به تهران انتقال یابد. 
 
دکتر شهربانو تاج ‏بخش سابقه مشاوره، سردبیری، ویراستار و نویسندگی گزارش‏های توسعه ای سازمان ملل در بخش عمران و امنیت  انسانی در رابطه با کشورهای مختلف را دارا هستند و از تجربیات ارزنده ای پیرامون این بخش تخصصی از مطالعات بین المللی برخوردار می باشند. سرکار ایشان سابقه تدریس افتخاری در دانشگاهها و مراکز تحقیقاتی ج اا از جمله دانشکده روابط بین الملل وزارت امور خارجه را نیز دارا می باشند. ایشان طی دهه نود میلادی به دلیل اشتغال در حوزة فعالیت‏های سازمان ملل و نگارش پایان نامه دکتری خود در کشورهای آسیای مرکزی سوابق متعدد حضور داشته و در روند برگزاری کارگاه‏ های آموزشی، انتشار کتب و مقالات پیرامون آسیای مرکزی به ویژه تاجیکستان همزمان با فرآیند مذاکرات منتهی به صلح تاجیکستان که با مشارکت فعال و مساعدت ج.ا.ا. به نتیجه رسید، کارنامه قابل اعتنایی دارند. دکتر تاج بخش طی سال‏های اخیر بیشترین تمرکز مطالعاتی و پژوهشی خود را به مسئلة امنیت انسانی در آسیای مرکزی و تأثیر گسترش افراط گرایی مبذول داشته اند. 
مجموعة آثار اهدایی از کتابخانه شخصی ایشان شامل برخی از روزنامه‏های منتشره در تاجیکستان طی سال‏های نخستین پس از استقلال آن و شرایط خاص جنگ‏های داخلی است، همچنین گزارش‏ها و نشریات تخصصی سازمان ملل در موضوع مطالعات زنان، روابط بین الملل، عمران و توسعة انسانی و نیز برخی از کتب و پژوهش‏های انتشاریافته به زبان‏های انگلیسی و فرانسه و روسی را در برگرفته است. خانم دکتر تاج بخش با تامین هزینه‏ اهدای این مجموعه به دانشگاه تهران از طریق سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ابراز امیدواری نمودند محققان جوان ایرانی بتوانند با استفاده از منابع بیشتر تحقیقات خویش را غنای افزونتری ببخشند.
با سپاس از دوست عزیز جناب سید علی موجانی، رایزن محترم فرهنگی ایران در آلمان