نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

اولین همایش بین المللی میراث مشترک ایران و عراق

اولین همایش بین المللی میراث مشترک ایران و عراق


اولین همایش بین المللی میراث مشترک ایران و عراق

1393/8/17

 

فراخوان نخستین همایش بین المللی میراث مشترک ایران و عراق

 

قدمت تاریخ مشترک ایران و عراق، به سال­های دور و دراز هزاره ­ها بازگشت می­ کند. همآغوشی جغرافیایی این دو سرزمین، درکنار سرگذشت­های یکسانشان، در تمدن­های بابِل و بین ­النّهرین و منشورها و سنگ­نوشته ­های آشور بانیپال و کوروش به خوبی جلوه­ گر است.

عراق عجم و عراق عرب، دو پارة‌ ناگسستنی در تاریخ مردمانی­ست که جنگ­ها، بلایای طبیعی، حکومت­ها - و در دوران معاصر استعمارها و هجمه ها - نتوانسته این اشتراک معنادار را از هم بگسلاند.

بغداد مرکز تجلّی علاقة مردمان عراق به تبریز و ری و همدان و اصفهان و مشهد است و نظامیّه ­های شکوهمند پراکنده در تمامی سرزمین پهناور و کهن، شاهدانی درخشان و گویا در پیوند فرهنگی و بومی ایران و عراقند.

عراق تنها در شعر شاعران شیراز متجلّی نیست که در تاریخ علم و معرفت ایران جایگاهی بس ویژه دارد. همچنین ایران، نزدیک­ترین و صمیمی­ترین همسایه و همنشین مردمانی­ست که زمانی در بیت بیت شاعرانشان باغ­ها و بستان­های پارسی زبان را به یادگار می ­نهادند.

اگر زمانی قرار باشد تاریخ علم این دو سرزمین ثبت گردد، بی­گمان اسم و رسم دانشمندان این دو بوم در سلسلة کتاب­های دانشی و بینشی ضبط خواهد شد.

از یاد نبریم، اسلام بر اشتراکات این دو سرزمین افزود و این دو خاک گهربار را بیش از پیش به یکدیگر گره زد.

میراث مشترک ایران و عراق - در صورت­ها و رنگ­های اقوام ومذاهب - را هیچ جنگ و کدورتی نمی ­تواند از یادها ببرد، و آهن­ربای ادبیّات هزار ویک ­­شب، شعر متنبّی و سعدی، مکاتب فقهی و حدیثی بغداد و خراسان، مدارس ادبی بصره و کوفه، ویرانه ­های بابل و مدائن تنها نمونه ­هایی از کشش این دو بوم به سوی یکدیگرند.

 

نخستین همایش بین ­المللی میراث مشترک ایران وعراق، فراخوانیست از پژوهشگرانی که می­ خواهند بیش از پیش زوایا و افقهای این میراث تاریخی و ماندگار را به منصّة ظهور برسانند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، علاقمندان می توانند به آدرس http://iraniraqheritage.com مراجعه کنند.