نمایشگر دسته ای مطالب نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

تفاهم نامه با اشپرینگر برای چاپ کتاب و مجلات

تفاهم نامه با اشپرینگر برای چاپ کتاب و مجلات


تفاهم نامه با اشپرینگر برای چاپ کتاب و مجلات

1393/8/17

معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه در راستای همکاری های بین المللی و ارتقای جایگاه علمی دانشگاه تهران از مدت ها قبل تعامل و تفاهم با مراکز معتبر علمی- بین المللی را در دستور کار خود قرار داده است. برخی از این همکاری ها در حوزه نشر مجله های علمی و کتاب با موسسه های معتبر خارجی بوده است.

در این راستا، ابتدا تفاهم نامه ای در تاریخ بیستم ژوئن 2013 برابر با سی ام خرداد ماه 1392 مابین اداره کل خدمات پژوهشی و انتشارات دانشگاه و موسسه نشر اشپرینگر آلمان در حوزه نشر کتاب منعقد گردید (به ضمیمه). بر اساس این تفاهم، کلیه اساتیدی که کتاب به زبان انگلیسی تالیف می نمایند، پس از طی فرآیند بررسی و ممیزی کتاب و تایید نهایی در موسسه انتشارات دانشگاه، کتاب مورد نظر به نشر اشپرینگر ارسال می شود. نشر اشپرینگر ضمن بررسی سلیس و روان بودن متن انگلیسی، کیفیت علمی ترجمه و تجزیه و تحلیل تشابه متن با سایر متون توسط نرم افزار همانند یاب، مراحل بعدی نشر کتاب را در سامانه خود و با لوگوی مشترک (دانشگاه تهران و موسسه اشپرینگر) اقدام می نماید. تاکنون چهار عنوان کتاب از موسسه انتشارات دانشگاه ارسال گردیده که یکی از آنها مراحل نهایی چاپ را می گذراند.

متعاقباً در تاریخ دوم شهریور ماه 1393 و همزمان با حضور مدیران ارشد موسسه اشپرینگر در ایران، تفاهم نامه جدیدی میان معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه تهران و مدیریت ارشد موسسه اشپرینگر در دو حوزة کلی کتاب (کتاب تالیفی انگلیسی و کتاب مستخرج از پایان نامه) و مجله های علمی، منعقد گردید (به ضمیمه) که در این رابطه موارد ذیل به استحضار می رسد.

الف) در حوزة مجلات علمی، موارد تفاهم یافته عبارتند از: (1) نمایه سازی مجلات منتخب فارسی و ترجیحاً انگلیسی زبان دانشگاه در سامانه اشپرینگر، (2) برگزاری کارگاه های آموزشی مقاله نویسی (پیشتر یک کارگاه نیز برگزار شده است)، و (3) دسترسی دانشگاه به نرم افزار اعتبارسنجی اصالت و همانندیاب محتوای علمی.

ب) در حوزة کتاب، موارد پیشبرد مفاد تفاهم نامه منعقده قبلی میان موسسه اشپرینگر با اداره کل خدمات پژوهشی و انتشارات دانشگاه در خصوص (1) انتشار کتاب با لوگوی مشترک، (2) انتشار کتاب های مستخرج از پایان نامه و (3) برگزاری کارگاه های آموزشی ویژة مؤلفان و ویراستاران نیز مورد تأکید و تفاهم قرار گرفت.

بدین وسیله معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه بر اساس تفاهم های صورت گرفته، از تمامی اعضای محترم هیات علمی و پژوهشگرانی که قصد انتشار کتاب تألیفی  به زبان انگلیسی دارند، دعوت می نماید با رعایت امانت و احتیاط های علمی لازم در تألیف، درخواست و مشخصات کتاب خود را جهت انجام اقدام های لازم به موسسه انتشارات دانشگاه منعکس نمایند.

در رابطه با نمایه سازی مجلات منتخب در سامانه اشپرینگر، این معاونت در حال بررسی و پیگیری موضوع می باشد.

 

برای دریافت فایل تفاهم نامه اینجا کلیک فرمایید.