رونمایی از مجموعه اهدایی مرحوم آیت الله محمدی گیلانی به کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران

 

مراسم رونمایی از مجموعه­ اهدایی آیت الله محمدی گیلانی به کتابخانه­ مرکزی و مرکز اسناد با حضور دکتر محمود نیلی (رییس دانشگاه تهران)، دکتر محمد رحیمیان (معاون پژوهشی دانشگاه)، دکتر محمدمهدی مفتح (نماینده­ مجلس شورای اسلامی و از بستگان مرحوم آیت الله گیلانی)، دکتر علی اصغر پورعزت (رییس کتابخانه  مرکزی و مرکز اسناد) و خانواده­ مرحوم آیت الله محمدی گیلانی در تاریخ 13/4/1396 در محل کتابخانه­ مرکزی، مرکز اسناد و تامین منابع علمی دانشگاه تهران برگزار گردید.

در این مراسم دکتر نیلی احمدآبادی، ضمن تشکر از خانواده آیت الله محمدی گیلانی برای اجرای وصیت این اندیشمند و اهدای کتاب‌ها به کتابخانه­ دانشگاه تهران گفت: «برای دانشگاه تهران بسیار امر ارزشمندی است، هم کتابخانه دانشگاه توسعه پیدا می‌کند و هم به همراه این کتاب‌ها یک تفکر در دانشگاه مطرح و بخشی از یک تاریخ به دانشگاه تهران ارائه می‌شود».

دکتر نیلی احمدآبادی، با اشاره به اینکه کتابخانه­ دانشگاه تهران جزو معتبرترین و بزرگ‌ترین کتابخانه‌های کشور است، حضور محققان و دانشمندان در کنار کتابخانه دانشگاه تهران را عمده تفاوت آن با سایر کتابخانه‌ها برشمرد.

وی افزود:«کتابخانه­ دانشگاه تهران نیز به تنهایی ارزش ویژه‌ای دارد و مکانی است برای بازدید هیأت‌های خارجی، بخش نسخ خطی و ترمیم نسخ خطی از مزیت‌های این کتابخانه است که می‌توان گفت در خاور میانه وضعیت و موقعیت ویژه‌ای دارد» .

رئیس دانشگاه تهران با اظهار اینکه کتابخانه دانشگاه تهران جزو بزرگ‌ترین کتابخانه‌ها است افزود: «ما با کتابخانه‌های دنیا فاصله زیادی داریم، اگر چه فضای مجازی و الکترونیکی امروزه توسعه یافته است اما کتاب به ویژه در حوزه علوم انسانی و علوم اجتماعی همچنان جایگاه خود را حفظ کرده است».

وی با اشاره به کمبود فضای کتابخانه مرکزی، شهر دانش را یک فرصت ویژه برای کشور توصیف کرد که منجر به یک تحول اساسی در دانشگاه تهران و شهر تهران می‌شود.

دکتر نیلی احمدآبادی گفت: «این طرح، شهر تهران را به سمت یک عصر جدید و توسعه پایدار و پیشرفت رهنمون می‌کند. مباحث مختلفی در کارآفرینی، ارتباط و نقش دانشگاه در جامعه و پروژه توسعه دانشگاه تهران و هم چنین طرح توسعه فضای فیزیکی کتابخانه مرکزی برای رفع نیازهای آینده دانشگاه در این طرح در نظر گرفته شده است».

محمد دهدشتی، معاون فنی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران، درباره نحوه انتخاب کتاب‌ها و با اشاره به اینکه در کتابخانه شخصی آیت الله محمدی گیلانی کتاب‌ها بر اساس آگاهی و اندیشه جمع‌آوری شده است، گفت: «آیت الله محمدی گیلانی نگاه وسیعی به حیطه فقه، فلسفه و تاریخ داشته و با یک دید جامع بسیار فراتر از نگاه شیعی و حوزوی مرسوم انتخاب کتاب‌ها صورت گرفته است».

دهدشتی در ادامه گفت: «سه نسخه خطی، تمامی کتاب‌های چاپ سنگی درباره موضوعات مختلف و نشریات جزو کتاب‌های منتخب هستند. هم‌چنین مابقی کتاب‌ها از مجموعه‌ای انتخاب شده که نشان دهنده روحیات علمی و تحقیقاتی و دربرگیرنده دیدگاه‌های فلسفی، فکری، قضائی و جهان‌بینی آیت الله محمدی گیلانی است که کتاب‌های معروف فقه شیعی، اسلامی در زمینه‌های مختلف، عرفانی، فلسفی و سایر عناوین به این مهم دلالت دارند».

 

 

جهت دیدن عکسهای مراسم اینجا کلیک نمایید.