مراسم رونمایی از کتابخانه اهدایی استاد دکتر حسن تاجبخش برگزار شد

آیین رونمایی از مجموعه اهدایی با ارزش آقای دکتر تاج بخش -استاد فرهیخته دانشگاه تهران-  در تاریخ 7 اردیبهشت 1398 در کتابخانه مرکزی برگزار شد. 
در این مراسم ریاست محترم دانشگاه و معاونین ارجمند ایشان، ریاست محترم فرهنگستان علوم ، اساتید گرامی و فرهیختگان دانشگاه حضور داشتند.
 
در ابتدای مراسم آقای  دکتر جعفریان ضمن خوش آمد گویی به حضار و برشمردن فضائل آقای دکتر تاج بخش بر ادامه روند اهدا کتاب به کتابخانه مرکزی اظهار امیدواری نمودند. 
آقای دکتر داوری ضمن عرض ارادت به دکتر تاج بخش ایشان را ادیب دانشمند خواندند و فرمودند ایشان مورخ بزرگی هستند و کارهای بزرگ ایشان بخصوص در زمینه طب بسیار بی نظیر است و در تاریخ طب تحقیقی مانند تحقیق ایشان وجود ندارد و بسیار کار بزرگی کردند که این اهدا را انجام دادند و باعث حفظ و استفاده بهتر از این کتب خواهد شد.سپس آقای دکتر حسینی  به ایراد سخن پرداختند ایشان آثار اهدایی را در خصوص طب بسیار بی نظیر دانستند و اشاره کردند آقای دکتر تاج بخش مورخ بزرگی در خصوص تاریخ طب هستند .
آقای دکتر وجدانی از شاگردان ایشان سخن خود را با شعری آغاز کردند  و فرمودند احساس دکتر زمان اهدا این کتب مانند  پدری بود که خیالش از فرزندش راحت شده باشد.و سعی کردند کتب در جایی قرار بگیرد که زنده بمانند و هربار که این کتاب ها ورق بخورند شکر گزار استاد خواهند بود.
آقای دکتر نیلی ریاست محترم دانشگاه نیز فرمودند: "یکی از رخ داد های مهم کتابخانه مرکزی امروز با اهدا این کتاب ها اتفاق افتاده است  و باید از دکتر جعفریان برای همکاری در جهت اهدا این کتاب ها تشکر کرد. نفس اهدا کتاب به دانشگاه تهران نشان دهنده اهمیت کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران است و اینکه با اهدا کتاب ها به کتابخانه مرکزی بهترین جایگاه برای بهره وری از کتاب های فراهم است. و این اهدا ها به دانشگاه تهران ابهت میبخشد. استفاده از این کتاب های خاص میتواند نور علم را بیشتر کند. نکته بسیار با اهمیت در کتابخانه، جای دادن تمام این کتاب ها در یک محل است و از این طریق مراجعان هم به همه کتاب ها دسترسی دارند و هم میتوانند دیدگاه های فرد را دریابند.شخصیت دکتر تاج بخش که پدردامپزشکی نوین ایران برازنده ایشان است و امیدوارم عمر ایشان طولانی و پر بهره باشد. امیدوار هستیم طرح توسعه کتابخانه مرکزی هرچه سریعتر انجام پذیرد و دانشجویان و محققان بتوانند از فضای کتابخانه مرکزی به نحو بهتری استفاده ببرند".
دکتر تاج بخش  به عنوان سخنران پایانی حاضر شدند و ضمن تشکر از حضار و کمک های افراد مختلف به خصوص آقای دکتر جعفریان وآقای دکتر حسینی  فرمودند این اهدا و انجام مراحل آن بسیار سخت بود. ایشان در سخنان خود از دکتر فرهادی، دکتر  معین ، دکتر رحیمیان، دکتر جعفریان  تشکر کردند. ایشان فرمودند  من از منابع زیادی – مانند منابع دانشگاه وین- جهت تحقیقات استفاده کردم اما منابع دانشگاه تهران از همه غنی تر و بهتر بوده است.ایشان فرمودند دانشگاه تهران همیشه دانشگاه مادر بوده و خواهد بود و شاگردان ما این تفاوت دانشگاه تهران نسبت به بقیه دانشگاه ها را حفظ خواهند کرد.
در پایان جلسه لوح تقدیری  از طرف دانشگاه تهران به ایشان  اهدا شد.
 
برای دیدن عکسهای مراسم اینجا کلیک کنید.