همایش بین‌‌المللی آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ برگزار شد

برگزاری همایش بین‌‌المللی آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴، در تالار علامه امینی  کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد

همایش بین المللی آینده جهان اسلام در افق 1414، در تاریخ 8 اردیبهشت ماه در تالار علامه امینی کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد برگزار شد. در ابتدای مراسم افتتاحیه این همایش که با حضور شخصیت‌های کشوری، دانشگاهی، اندیشمندان و محققان داخلی و خارجی برگزار شد، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران با بیان اینکه این همایش دو موضوع را مورد هدف قرار داده است، افزود: «یکی از این هدف‌ها در نظر گرفتن کشورهای اسلامی به‌عنوان ظرفیت‌های مهم است. اتحادیه‌ها، سازمان‌ها و همکاری‌های بین‌المللی در قرن حاضر جایگاه ویژه‌ای دارند که در قالب آنها و با هم‌افزایی کشورهای مختلف ما می‌توانیم شاهد  توسعه بیشتر، ارتقا کیفیت زندگی و کمک به صلح جهانی باشیم.»
در ادامه مراسم، دکتر علی لاریجانی«رئیس مجلس شورای اسلامی» با بیان اینکه بحث آینده‌نگری از مقوله‌های سخت است که برای پژوهش در این حوزه باید پیش فرض‌هایی در نظر گرفته شود، گفت: «برخی پژوهش‌ها در این حوزه با پیش فرض فیلسوف‌های مدرنیست کار خود را جلو می‌برند که قابل استفاده است؛ برخی با پیش فرض پست مدرن و جهش‌های دیگری که در این حوزه وجود دارد، کار پژوهشی خود را پیش می‌برند و هم‌چنین برخی با یک نگاه هگلی که نگاهی متفاوت‌تر است در این حوزه به تحقیق می‌پردازند».
وی افزود: «البته در تفکر اسلامی نیز سنت‌هایی وجود دارد که به مسأله تاریخ و آینده‌نگری می‌پردازد و محصولات خاص خود را دارد. از این جهت مؤسسه آینده پژوهشی جهان اسلام و دانشگاه تهران باید این پیش فرض‌ها را در نظر بگیرند.»
دکترلاریجانی در این همایش با اشاره به روش های پژوهشی در این زمینه گفت: مقوله آینده نگری ذهن را به مسایل بزرگ تر سوق می دهد و این غفلت از آینده خسران بزرگی است. وی افزود: بی توجهی به آینده در خیلی از رهبران و مقامات کشورها وجود دارد که گاهی برای مسایل کوچک و برداشت های نزدیک، مسیر بزرگتری را از دست می دهند.

متن کامل خبر را اینجا مشاهده کنید.