وبینار رایگان اشتراک داده های پژوهشی با پلتفرم مندلی

وبینار استاندارد سازی، ذخیره سازی و اشتراک داده های پژوهشی با پلتفرم مندلی در تاریخ چهارشنبه 29 بهمن 1399 ساعت 14 تا 16 توسط شورای تامین منابع وزارت علوم برگزار می گردد. این محصول تازه شرکت الزویر برای تحلیل اطلاعات و داده های پژوهشی، روی پلتفرم مندلی فراهم شده است. 

شرکت در وبینار رایگان است ولی نیاز به نام نویسی دارد.

نشانی برای نام نویسی رایگان و شرکت در وبینار : 

https://mooc-org.ut.ac.ir/course/view.php?id=1219

پس از ورود ابتدا باید اقدام به ایجاد یک حساب کاربری نمایید. (جهت اطلاعات بیشتر راهنمای ثبت‌نام در وبینار را بخوانید)
 
دوره آموزشی استانداردسازی، ذخیره‌سازی و اشتراک داده‌های پژوهشی با پلت‌فرم Mendeley Data، توسط شورای تامین منابع علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور نماینده رسمی ناشر الزویر در ایران (شرکت مهندسی فرآیدا)، چهارشنبه  29 بهمن ماه ۱۳۹۹ از ساعت 16 الی 18 به صورت رایگان، غیر حضوری و در سطح ملی برگزار خواهد شد.
 
  • دسترسی آماده به داده‌ها یکی از ارکان موفقیت در تحقیقات امروزی است. بسیاری معتقدند که داده‌های تحقیق در کنار مقالات باید "شهروند درجه یک" خروجی تحقیق باشد. برای گشودن پتانسیل واقعی داده‌های تحقیقاتی، ما باید فراتر از در دسترس قرار دادن داده ها حرکت کنیم و در عوض یک راه‌حل قابل اعتماد پیدا کنیم که امکان ذخیره، اشتراک و استفاده مجدد از داده‌ها را داشته باشد. 
 
  • در حالی که داده‌ها همیشه بخشی اساسی از تحقیقات علمی بوده‌اند، شناسایی آنها به عنوان بخشی اساسی از ارتباطات تحقیقاتی در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این پیشرفت با  جریان فناوری - ذخیره‌سازی ارزان اطلاعات و تکثیر ابزارهایی که به محققان برای دستیابی، تجزیه و تحلیل و اشتراک داده ها - و همچنین عوامل اجتماعی مانند اختیارات از سوی نهادهای تأمین مالی برای در دسترس قرار دادن مجموعه داده‌های تحقیق به طور آشکار تقویت می‌شود.

 

  • ایجاد پیوند بین داده‌ها و مقالات منتشر شده بسیار مهم است زیرا این پیوندها کار محققان را در یافتن داده‌های مربوطه و تفسیر درست آنها آسان می‌کند. به طور خلاصه، داده‌های تحقیقاتی نقش اساسی در تسریع تحقیقات دارند و مدیریت داده‌های تحقیقاتی می‌تواند اطمینان حاصل کند که قفل قدرت داده‌های پشت مقاله‌های تحقیق باز می‌شود.
 
  • در وبینار پیش‌رو درباره ضرورت وجود مخازن داده‌های پژوهش، تجربه کشورها و موسسات جهان و توصیه‌های سیستم‌ها و انجمن‌های مرتبط با داده‌های علمی صحبت می‌شود و سپس به فعالیت‌های الزویر در این زمینه از جمله استانداردسازی‌های مرتبط، مقالات و ژورنال‌های ویژه عناصر تحقیق، مخازن داده‌های پژوهشی و ابزارهای توسعه داده شده جهت اتصال و ارتباط آنها به مقالات پرداخته می‌شود.
 
  • در انتهای وبینار به بروزرسانی‌های جدید نرم‌افزار استناددهی Mendeley از جمله ویژگی جذاب استناددهی بدون نیاز به نصب نرم‌افزار جهت تسهیل کار پژوهشگران پرداخته خواهد شد.
 
  • از کلیه اساتید، اعضای هیأت علمی و پژوهشگران محترم دعوت می‌شود در این وبینار ملی ثبت‌نام و شرکت نمایند.