گزارش مراسم یادبود دکتر یحیی مهدوی و دکتر اصغر مهدوی

مراسم بزرگداشت چهاردهمین سال درگذشت دکتر اصغر مهدوی و یادبود دکتر یحیی مهدوی، روز 23 اردیبهشت 1397 در کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران برگزار شد.
در این مراسم که با حضور شخصیت های برجسته از جمله دکتر اشرف بروجردی –رییس مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران، دکتر محمد رحیمیان –معاون پژوهشی دانشگاه تهران، دکتر ناصر تکمیل همایون –جامعه شناس و تاریخ نگار برجسته، دکتر غلامرضا اعوانی –رییس انجمن حکمت و فلسفه ایران، حجت الاسلام محمود دعایی –مدیرمسئول روزنامه اطلاعات و دیگر بزرگان و اساتید همراه بود، سخنرانان مختلف درباره ویژگی های شخصیت و آثار برادران مهدوی صحبت کردند.
 
در ابتدای جلسه مجری مراسم خانم دکتر سوسن اصیلی ضمن خوش آمد گویی به میهمانان گرامی بخش هایی از شرح حال دکتر اصغر مهدوی را به سمع حضار رسانید.
 
سپس دکتر غلامرضا اعوانی، درباره استادِ خود در دوره کارشناسی ارشد و دکتری، مرحوم دکتر یحیی مهدوی صحبت کرد. ایشان ضمن تشکر از برگزاری این مراسم، شایسته دانست که در آینده مراسمی در سطح ملی برای بزرگداشت ایشان برگزار شود. 
این استاد سابق گروه فلسفه دانشگاه شهید بهشتی، به یکی از مهمترین تألیفات دکتر یحیی مهدوی یعنی فهرست مصنّفات ابن سینا اشاره کرد و از قول آن مرحوم نقل کرد که وی با صرف بیش از شانزده سال زمان برای فهرست نویسی دقیق نسخه های خطی ابن سینا، کتابخانه های مختلف و متعدد در جهان را بررسی کرده؛ از جمله کتابخانه موزه بریتانیا، کتابخانه دیوان عالی هند در لندن، کتابخانه بادلیَن در دانشگاه آکسفورد، کتابخانه دانشگاه اُپسولا در سوئد و دیگر کتابخانه های مهم جهان که نسخه های خطی ایران را در خود جای داده است. سپس به ایران بازگشته و نسخه های موجود در ایران را مورد بررسی قرار داده است تا سرانجام در سال 1333 به مناسبت کنگره هزاره ابن سینا در تهران، از این کتاب رونمایی کند.
 
پس از دکتر اعوانی، استاد محمدرضا طهماسب پور، پژوهشگر تاریخ عکاسی ایران با اشاره به اینکه کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران نسخه کپی حدود یک چهارم از عکس های مجموعه بیوتات محفوظ در موزه کاخ گلستان را در خود جای داده است، گنجینه عکسهای تاریخی دانشگاه تهران را یکی از مهم ترین بایگانی های عکس در ایران دانست. وی سپس به توضیف کارِ تاریخی مرحوم ایرج افشار در فراهم آوری این گنجینه ارزشمند و فهرست نویسی مرحوم دکتر اصغر مهدوی و مرحوم حسین محبوبی اردکانی اشاره کرد و گفت شناخت گسترده دکتر اصغر مهدوی از رجال و شخصیت ها، بر غنای این فهرست نویسی مهم، تأثیر بسزایی داشته است.
این پژوهشگر تاریخ عکاسی، در پایان پیشنهاداتی در زمینه غنی تر کردن گنجینه عکسهای کتابخانه مرکزی و نیز تشکیل یک وبسایت ملی برای بارگذاری عکسهای موجود در بایگانی های پراکنده که حالت جزیره ای پیدا کرده اند، مطرح کرد.
 
سپس خانم زهرا شیوا از همکاران کتابخانه مرکزی ماحصل تحقیق خود درباره «دست نوشته های مرحوم یحیی مهدوی حاشیه کتابهایش» ارایه داد. گفتنی است کتابخانه شخصی مرحوم مهدوی به کتابخانه مرکزی اهدا شده است و به صورت مجتمع، در تالار خواجه نصیرالدین طوسی (تالار نفیس) نگهداری می شود. دست نوشته هایی که خانم شیوا بررسی کرده بود، شامل دستخط بزرگانی که کتاب هایی را به مرحوم مهدوی اهدا کرده اند و نیز دستخط خود ایشان هنگام خریداری کتابهایش بود.
 
در ادامه دکتر اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ضمن تشکر از کتابخانه مرکزی بابت برگزاری چنین مراسمی گفت: «دکتر جعفریان (رییس کتابخانه) هرجا رفته اند منشأ اثر خیر و اثر مثبت بوده اند در جهت ترویج و اشاعه دانش و حفظ و نگهداری آثار ارزشمندی که برای اصحاب علم می تواند اثری ماندگار به یادگار بگذارد».

سپس این عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با اشاره به اهمیت حفظ و حراست این گونه از گنجینه های آثار بزرگان و مفاخر نسبت به نحوه نگهداری مجموعه آثار مرحوم استاد مجتبی مینوی در موزه ی مینوی که به نوعی زیرمجموعه پژوهشگاه علوم انسانی است انتقاد کرد و گفت که به دست اندرکاران موزه استاد مینوی پیشنهاد داده است که دست کم به طور موقت مجموعه آن آثار به کتابخانه ملی منتقل شود، تا روزی که امکان نگهداری استاندارد در آن موزه فراهم شود. وی در ادامه به مجموعه ارزشمند دکتر اصغر مهدوی اشاره کرد و ضمن تشکر از اهتمام خانواده ایشان برای محافظت از این مجموعه ابراز امیدواری کرد که برای این آثار نیز تصمیم خوبی گرفته شود.

در ادامه مراسم دکتر رسول جعفریان -رییس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران- درباره ی نسخه سیرة رسول الله (ص) سخنرانی کرد. وی گفت مرحوم مهدوی مثل یک مصحح درجه یک اسلامی (یعنی کسی) که شرح حال ها و روایت ها را می شناخته و به زبان عربی تسلط کامل داشته، این کتاب را تصحیح و آن را به فارسی ترجمه کرده است. شاهکار مقدمه ی 200 صفحه ای این کتاب است که از جهت پژوهشی بسیار ارزشمند است. بیش از 25 سال وقت برای تألیف این کتاب صرف شده است.

وی در پایان صحبت های خود از تشریف فرمایی همه حضار تشکر کرد و گفت ما دوست داریم این کتابخانه قدری محل رفت و آمد باشد و توجه شود که اینجا خانه ی بچه های ماست. ما استقبال می کنیم که نهادهای مختلف از جمله کتابخانه ملی، مراسم و نمایشگاه های خود را در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار کنند.
 
در نهایت خانم مژده مهدوی دختر مرحوم استاد اصغر مهدوی صحبت کرد و نکاتی را پیرامون اخلاق و ویژگی های پدر و عموی خود بیان نمود. وی در لابه لای صحبت های خود گفت: «احترام دکتر یحیی مهدوی به ساحت مقدس دانشگاه و استاد و دانشجو، اهمیت به حل مسایل عدیده آن به عنوان استاد بانفوذ دانشکده ادبیات و علوم انسانی یا مدیر گروه فلسفه یا نماینده دانشکده در شورای دانشگاه یا همراهی و همفکری وی با دو شخصیت موثر دیگر دانشگاه، دکتر علی اکبر سیاسی و دکتر غلامحسین صدیقی برای حفظ استقلال رأی و فکر این مرکز دانش مورد تأیید شاهدان بوده است. ذکر یک نمونه از شهامت و پایمردی صادقانه ی دکتر مهدوی در مقام عضویت در شورای دانشگاه در دفاع از حرمت حریم دانشگاه و استاد و دانشجو را در بیانات قوی و با احساس ایشان در حضور صاحب قدرت آن زمان پس از حمله ی اول بهمن ماه 1340 به دانشگاه، می توان در صورت جلسه شورای دانشکده ادبیات در تاریخ 9 اسفند همان سال که همراه با قدردانی شورای مذکور است مشاهده کرد.»  
 

در پایان مراسم از کتاب اسناد امین الضرب که شامل نامه های شادروان دکتر اصغر مهدوی به بانو شیرین مهدوی است، و انتشارات طهوری آن را به چاپ رسانده، رونمایی شد.

 

برای مشاهده عکسهای مراسم اینجا کلیک نمایید.