192 عنوان کتاب نفیس با موضوع «عمر خیام» توسط یک دانشمند امریکایی به کتابخانه مرکزی اهدا شد

مجموعه بزرگی (بیش از 190 عنوان) از ویراستهای رباعیات خیام، مطالعات ، نگارگریها ، زندگی نامه ها و آثار مکتوب دیگری که بر اساس "نسخه چاپی ادوارد فیتزجرالد" از "رباعیات خیام" بوده است، توسط آقای دکتر جولین اف.(پت) مک دونالد و با مساعدت  " مرکز مطالعات اسلام و خاور میانه واشنگتن دی سی" به کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران اهدا شده است. ‎
بدینوسیله کتابخانه مرکزی مراتب سپاس خود را از ایشان و جناب آقای دکتر ایروانی رئیس مرکز  ابراز می دارد. 
آقای مکدونالد  که متولد سال ١٩٢٦ میلادی است، به مدت دو سال (١٩٥٥-١٩٥٧)به عنوان معاون کنسول سفارت آمریکا در تبریز حضور داشته است.  تدریس همزمان ادبیات انگلیسی در دانشگاه تبریز و آشنایی با اساتید ادبیات فارسی، مقدمه آشنایی ایشان با عمر خیام نیشابوری را فراهم کرده است. 
آقای جولین اف.(پت) مکدونالد فارغ التحصیل رشته مطالعات منطقه ای اتحاد جماهیر شوروی  در مقطع فوق لیسانس بوده است در سال ١٩٦٤ پس از ترک وزارت خارجه به ادامه تحصیل در رشته مدیریت تعلیم و تربیت پرداخته و در سال ١٩٦٩ موفق به أخذ  دکترا دانشگاه هاروارد  می شود.
 
 
 
این مجموعه با ارزش که شامل کتابهای چاپ شده در بلاد فرنگ پس از ترجمه فیتز جرالد از رباعیات عمر خیام است، بسیار با ارزش بوده و شامل آثاری است که از اواخر قرن نوزدهم تاکنون بر محور چاپ فیتز جرالد از رباعیات منتشر شده است. این کتابها بزودی و پس از فهرست نویسی در قفسه های ویژه ای گذاشته شده و در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت.
از دوست عزیز جناب دکتر ایروانی رئیس مرکز مطالعات اسلام و خاورمیانه در واشنگتن دی سی بسیار متشکریم.