فناوری اطلاعات فناوری اطلاعات

بسیاری، مفهوم فناوری اطلاعات را با کامپیوتر و انفورماتیک ادغام می‌کنند، در حالی که کامپیوتر و انفورماتیک، ابزارهای فیزیکی فناوری اطلاعات می‌باشند نه تمامی آنچه که فناوری اطلاعات پوشش می دهد. امروزه معنای اصطلاح «فناوری اطلاعات» بسیار گسترده شده ‌است و بسیاری از جنبه‌ها و زمینه ها را پوشش می دهد از جمله امور فن آورانه، محاسباتی و اتوماسیون. کارشناس فناوری اطلاعات وظایف گوناگونی دارد، از نصب برنامه‌های کاربردی تا طراحی شبکه‌های پیچیده رایانه‌ای و پایگاه داده‌های اطلاعاتی و . . .

 

بخش فناوری اطلاعات کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و تامین منابع علمی دانشگاه تهران در طبقه اول ساختمان این کتابخانه مستقر است.

 سایت کامپیوتر این بخش (تالار اطلاع رسانی) دارای 40 دستگاه کامپیوتر جهت جستجو در پایگاه های اطلاعاتی، استفاده از اینترنت و غیره  می باشد.

 کامپیوترهای ویژه­ ی جستجو در منابع کتابخانه­ ای و درخواست امانت کتاب، 20 دستگاه می باشد که در راهروهای طبقه همکف و اول ساختمان، موجود است.

 

فعالیت هایی که در این بخش انجام می گیرد:

1. شناسایی، بررسی و پیشنهاد خرید یا تامین قطعات سخت افزاری،  نرم افزارهای مورد نیاز بخش های مختلف کتابخانه و همچنین کلیۀ تجهیزات مورد نیاز درجهت مکانیزه کردن خدمات کتابخانه مرکزی.

2. گسترش، نگهداری و بروز رسانی سوئیچ های شبکه کابلی و شبکه بیسیم (WiFi) ساختمان کتابخانه مرکزی.

3. تعمیر و رفع مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری کلیۀ سیستم های کامپیوتری و تجهیزات جانبی آنها (پرینتر، اسکنر، بارکدخوان، کارتخوان و ...) مورد استفاده­ ی دانشجویان و کارکنان کتابخانه مرکزی.

4. طراحی و به روز رسانی وب سایت کتابخانه مرکزی Library.ut.ac.ir

5. اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای کتابخانه مرکزی و اخبار منابع علمی در وب سایت و شبکه های اجتماعی از جمله کانال تلگرام کتابخانه UT_Central_Library@ .

6. نگهداری از سرورها و UPS های موجود در ساختمان کتابخانه مرکزی و پشتیبان گیری از اطلاعات دیجیتالی شده شامل: نسخ خطی، نشریات ادواری، پایان نامه ها و غیره.

7. ارائه خدمات و سرویس دهی به مراجعین تالار اطلاع رسانی (سایت کامپیوتر) جهت استفاده از اینترنت و کامپیوترها.

8. پاسخگویی به پرسش های دانشجویان در خصوص دسترسی به منابع علمی الکترونیکی از جمله نحوه جستجوی مقالات در پایگاه های اطلاعاتی.

9. کمک در برگزاری دوره های آموزش استفاده از پایگاههای اطلاعاتی به منظور استفاده هر چه بهتردانشجویان از منابع علمی.

10. سازماندهی، چیدمان و ارائه خدمات الواح فشرده ­ (CD/DVD) همراه کتب.

 

  

  سرپرست بخش:    یحیی  غلامحسین کاشی

  سوابق تحصیلی :   کارشناسی ارشد علم سنجی

                               کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی---------------------------------------

                               کاردانی نرم افزار سیستم       

  تلفن:      61113256 - 61112802