فناوری اطلاعات فناوری اطلاعات

بسیاری، مفهوم فناوری اطلاعات را با کامپیوتر و انفورماتیک ادغام می‌کنند، در حالی که کامپیوتر و انفورماتیک، ابزارهای فیزیکی فناوری اطلاعات می‌باشند نه تمامی آنچه که فناوری اطلاعات پوشش می دهد. امروزه معنای اصطلاح «فناوری اطلاعات» بسیار گسترده شده ‌است و بسیاری از جنبه‌ها و زمینه ها را پوشش می دهد از جمله امور فن آورانه، محاسباتی و اتوماسیون. کارشناس فناوری اطلاعات وظایف گوناگونی دارد، از نصب برنامه‌های کاربردی تا طراحی شبکه‌های پیچیده رایانه‌ای و پایگاه داده‌های اطلاعاتی و . . .

 

بخش فناوری اطلاعات کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و تامین منابع علمی دانشگاه تهران در طبقه اول ساختمان این کتابخانه مستقر است.

 سایت کامپیوتر این بخش(تالار اطلاع رسانی) دارای 40 دستگاه کامپیوتر جهت جستجو در پایگاه های اطلاعاتی، استفاده از اینترنت و غیره  می باشد.

 کامپیوترهای ویژه­ ی جستجو در منابع کتابخانه­ ای و درخواست امانت کتاب، 20 دستگاه می باشد که در راهروهای طبقه همکف و اول ساختمان، موجود است.

 

فعالیت هایی که در این بخش انجام می گیرد:

1. شناسایی، بررسی و پیشنهاد خرید یا تامین قطعات سخت افزاری،  نرم افزارهای مورد نیاز بخش های مختلف کتابخانه و کلیه تجهیزات مورد نیاز درجهت مکانیزه کردن خدمات کتابخانه مرکزی.

2. گسترش، نگهداری و بروز رسانی شبکه کابلی و شبکه بیسیم (WiFi) ساختمان کتابخانه مرکزی.

3. تعمیر و رفع مشکلات کلیه کامپیوترها و تجهیزات جانبی آنها، مورد استفاده­ ی دانشجویان و کارکنان کتابخانه مرکزی.

4. طراحی و به روز رسانی وب سایت کتابخانه مرکزی.

5. اطلاع رسانی اخبار و رویدادهای کتابخانه مرکزی و اخبار منابع علمی در وب سایت و کانال تلگرام کتابخانه.

6. خدمات تامین مدرک (DSS) ، شامل تهیه و ارائه­ ی منابع علمی خریداری نشده توسط دانشگاه تهران بر اساس درخواست پژوهشگران از طریق پست الکترونیک.

7. پاسخگویی به پرسش های دانشجویان در خصوص دسترسی به منابع علمی الکترونیکی از جمله نحوه جستجوی مقالات در بانک­های اطلاعاتی.

8. برگزاری کلاسهای آموزش استفاده از پایگاههای اطلاعاتی به منظور استفاده هر چه بهتردانشجویان از منابع علمی.

9. تهیه و تولید نشریات موجود در کتابخانه بصورت دیجیتال (E-journal)، اعم از روزنامه و مجله های فارسی قدیمی در غالب لوح فشرده ، به این صورت که کاربران با کلیک بر روی شماره نشریه مورد نظر، آن شماره را بر روی مانیتور خود مشاهده کنند.

10. سازماندهی، چیدمان و ارائه خدمات الواح فشرده ­ (CD/DVD)همراه کتاب.

 

  

  سرپرست بخش:    یحیی  غلامحسین کاشی

  سوابق تحصیلی :   کارشناسی ارشد علم سنجی

                               کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی---------------------------------------

                               کاردانی نرم افزار سیستم       

  تلفن:      61113256 - 61112802