خدمات نسخ خطی و اسناد خدمات نسخ خطی و اسناد

خدمات این بخش در سه تالار زیر انجام می‌شود:

1) تالار خواجه نصیرالدین طوسی: تالار کتاب‌های کمیاب و مجموعه‌های ویژه (نفیس)

در این تالار کتاب‌های کمیاب به زبان‌های فارسی، عربی، ترکی، اردو و پشتو و چند مجموعة ویژه از جمله مجموعة اهدایی علی‌اصغر حکمت، یحیی مهدوی و حسنعلی غفاری و مجموعة ابراهیم پورداود و سعید نفیسی نگه‌داری می‌شود. مجموعة کتاب‌های این تالار در حال حاضر بالغ بر 30000 جلد است و از طریق سیستم جامع کتابخانه قابل جستجو و بازیابی است.

این تالار در طبقة همکف واقع است و به صورت قفسة بسته اداره می‌شود.

 

2) تالار محمدتقی دانش‌پژوه:   تالار مطالعه نسخه‌های خطی و اسناد

در این تالار مجموعه‌ای بالغ بر 1000 جلد فهرست نسخه‌های خطی کتابخانه‌های ایران و خارج از کشور و دیگر کتاب‌ها و فهرست‌های مربوط وجود دارد. کار خدمات‌رسانی مجموعة نسخه‌های خطی، اسناد و عکس‌های تاریخی، میکروفیلم‌ها، نسخه‌های عکسی و کتاب‌های چاپ سنگی در این تالار انجام می‌شود.

در این تالار کاربران کتابخانه می‌توانند با مراجعه حضوری و یا از طریق تلفن، دورنگار و ایمیل، با همکاری کتابدار مرجع بخش، مواد مورد نظر خود را جستجو کنند و برای دریافت تصویر یا لوح فشرده از هر یک از منابع موجود در بخش اقدام کنند.

این تالار در طبقة همکف کتابخانه قرار دارد.

تلفن: 61112593

دورنگار: 66495388

ایمیل:  manuscripts@ut.ac.ir

 

** برای دانلود فهرست اجمالی اسناد تاریخی موجود در مخزن اسناد "کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و تامین منابع علمی دانشگاه تهران"، اینجا کلیک نمایید.

جدول تعرفه های خدمات بخشهای مختلف کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران

 
 
 

3) تالار رشیدالدین فضل‌الله همدانی: ویژه مطالعات ایران شناسی

در تالار ایرانشناسی حدود 26000 جلد کتاب در حوزه ایران و موضوعات گوناگون نظیر کلیات، فلسفه و دین، تاریخ و جغرافیا، ادبیات، علوم اجتماعی و سیاسی، حقوق، آموزش و پرورش و آموزش عالی، هنر و معماری، کشاورزی و تکنولوژی در دسترس علاقه مندان حوزه مطالعات ایرانشناسی است. از این تعداد، علاوه بر کتابهای فارسی، حدود 3000 عنوان کتاب به زبانهای دیگر نیز در خصوص مطالعات ایران وجود دارد. بیشترین تعداد کتاب در این تالار مربوط به حوزه تاریخ و تاریخ ایران در حدود 9500 عنوان است و پس از آن، تاریخ و ادبیات ایران در حدود 4500 عنوان را به خود اختصاص می دهد. منابع موجود در این تالار از طریق سیستم کتابخانه مرکزی(آذرسا) قابل جستجو و به صورت قفسه باز اداره می شود. منابع موجود در این تالار امانت داده نمی شوند، کاربران می توانند با مراجعه حضوری منابع مورد نیاز خود را جستجو و در محل مطالعه کنند و در صورت نیاز برای دریافت تصویر به صورت کپی و یا اسکن از آنها اقدام کنند. این تالار در طبقه همکف کتابخانه قرار دارد.

تلفن: 61112679

ایمیل:printedbooks98@gmail.com

هزینه هر فریم(یک صفحه یا دو صفحه) 2000 ریال می باشد.

 

دریافت فایل کتابهای چاپی از طریق ایمیل :

پژوهشگران گرامی می توانند برای دریافت فایل اسکن کتابهای چاپی موجود در کتابخانه مرکزی، مرکز اسناد و تأمین منابع علمی دانشگاه تهران با ارسال درخواست  به ایمیل printedbooks98@gmail.com کتاب مورد نظر خود را دریافت نمایند.

نحوه درخواست و دریافت:

1.ارسال مشخصات کتاب درخواستی(عنوان، نویسنده،سال نشر و لینک منبع) به  ایمیل

2.بررسی درخواست و اعلام هزینه درخواست

3.پرداخت هزینه با هماهنگی، به شماره کارت 6104337906743750 و شماره شناسه 3700800800108، بانک ملت به نام حساب غیر قابل برداشت کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران و شماره کارت 5859831142386381 بانک تجارت به نام پوریا هداوند(بخش خصوصی زیراکس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد)

4. ارسال تصویر فیش درخواستی

5.دریافت فایل

 

نکته:  کلیه اقدامات فوق با رعایت قانون حمایت از مولفان، مصنفان و هنرمندان انجام می پذیرد.