موزه میراث تاریخی با موضوع عید غدیر در کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران افتتاح می‌شود / رونمایی از اثر گویاسازی‌‌شده خطبه غدیر برای نابینایان

۲۵ تیر ۱۴۰۱ | ۱۰:۵۰ کد : ۲۹۵۴۸ اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۱۸۷
رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران از برگزاری جشن عید غدیر در این مجموعه فرهنگی در روز یکشنبه ۲۶ تیر ماه با حضور اندیشمندان و متفکران دینی و دانشگاهیان خبر داد.
موزه میراث تاریخی با موضوع عید غدیر در کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران افتتاح می‌شود / رونمایی از اثر گویاسازی‌‌شده خطبه غدیر برای نابینایان

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر فاطمه ثقفی با اعلام این خبر گفت: همزمان با جشن غدیر در کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران، بخش نسخ خطی، کتاب‌های چاپ سنگی و منابع تاریخی غیر کتابی بسیار قدیمی مرتبط با غدیر در موزه نمایشگاهی کتابخانه مرکزی رونمایی می‌شود.

رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران افزود: گنجینه‌ای از نمونه نسخ خطی، کتاب‌های چاپ سنگی، کتاب‌های فارسی و لاتین، پایان‌نامه و گزارش علمی و منابع غیرکتابی مرتبط با غدیر در دهه ولایت در نمایشگاهی در کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد به نمایش گذاشته شده است و در معرض دید شرکت‌کنندگان در جشن غدیر قرار دارد.

وی همچنین از برپایی نمایشگاهی از آثار علامه امینی نویسنده کتاب الغدیر در ۳ ویترین در طبقه اول کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران خبر داد.

دکتر ثقفی از گویاسازی خطبه غدیر به همت تلاشگران استودیوی ضبط و گویاسازی کتاب برای نابینایان در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران خبر داد و گفت: خطبه غدیر به صورت صوتی به زبان‌های فارسی و عربی برای نابینایان آماده شده است که در جشن عید غدیر رونمایی خواهد شد و لوح فشرده این اثر به دانشجویان، اساتید و کارکنان و یا اعضای خانواده ایشان که نابینا و کم‌بینا هستند اهدا می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران افزود: با پیگیری کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران، اثر گویاسازی‌شده خطبه غدیر برای نابینایان ثبت ملی می‌شود.

به گفته رئیس کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران، گویاسازی فایل صوتی خطبه غدیر به زبان‌های انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی، روسی، اسپانیایی، چینی، کره‌ای و ژاپنی نیز با همکاری مشترک دانشکده زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران برنامه ریزی شده است.

دکتر ثقفی از دعوت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، رؤسای کتابخانه ملی، کتابخانه مجلس، کتابخانه آستان قدس و سایر کتابخانه‌های بزرگ کشور، معاون آموزشی و مسئولان ارشد وزارت علوم، جمعی از سفرای کشورهای اسلامی، جمعی از اعضای هیأت علمی و پژوهشگران مراکز آموزشی و پژوهشی تهران در جشن عید غدیر که ۲۶ تیر ماه در کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران برگزار می‌شود خبر داد و یادآور شد: همه دانشجویان، اساتید و کارکنان به همراه خانواده‌هایشان در این جشن دعوت هستند.

وی افزود: این جشن فرصتی است تا ماجرای غدیر را به زبان ساده به کودکان منتقل کنیم؛ از این جهت حدود ۵۰ عنوان کتاب کودکانه آماده شده که در عید غدیر (عید ولایت) به کودکانی که در این جشن شرکت می‌کنند هدیه داده می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، جشن عید غدیر روز یکشنبه ۲۶ تیر ماه ۱۴۰۱ از ساعت ۱۰:۳۰ تا ۱۲:۳۰ در کتابخانه مرکزی دانشگاه برگزار می‌شود. این جشن به صورت زنده از تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران پخش خواهد شد.

مشاهده خبر در پایگاه خبری تحلیلی دانشگاه تهران

مشاهده خبر در سایت خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.